Výborné výkony zahraničných posíl a skvelý Jakub Matúš na 4. kole atletickej ligy - Trnava

  • Napísal: Andrej Sárkozi & Kristián Cupák

 

Záverečné 4. kolo atletickej ligy prinieslo menšie sklamanie, keďže nás ,,Slávistov" predbehli atléti z ŠK ŠOG Nitra. Družstvo mužov si bohužiaľ nedokázalo udržať 3. pozíciu klubov, zaváhali sme presne o 35 bodov, no prepadli sme sa len o jednu priečku. 
Avšak v hlavnom poradí atletických oddielov strácame na bronzové miesto len 2 body! Stále nie je nič stratené a naši pretekári aj v Trnave predviedli okulahodiace výkony. 

 

Výkony jednotlivcov 100m, 200m, 400m, 400m prek.

 

Šprintérske disciplíny u mužov ovládla opäť STU Bratislava, keď v behu na 100m štartovala pätica šprintérov, na 200m trati bolo dokonca až deväť atlétov a aj na 400m trati štartovalo 8 pretekárov slovenskej technickej univerzity. 

U žien to bolo žiaľ o čosi chudobnejšia zostava. V najkratšom šprinte nastúpila len dvojica pretekárok, na dvojnásobnej trati to boli 3 atlétky a na ,,štvrťke" opäť len dvojica pretekárok. 

 

Vložená disciplína na 4. kole atletickej ligy bol práve beh na 100m. Predstavilo sa na nej celkovo až 31 pretekárov, a to aj napriek neudeľovaniu bodov. Jakub Matúš predviedol svoj štandartne kvalitný výkon časom 10,62s. Len ako jeden z dua dokázal zabehnúť túto disciplínu hlboko pod 11 sekúnd. Jakub dokázal na týchto pretekoch svoju univerzálnosť najlepšie ako vedel - pred domácim trnavským publikom nastúpil po niekoľkých rokoch do blokov na trať s dĺžkou 400m. Výkon 49,23s. mu priniesol nový, niekoľko sekundový osobný rekord, celkové 3. miesto a skvelých 8 bodov. Po takto kvalitnom výkone sme ho mohli vidieť už o hodinu v behu na 200m! Jakub ani tu nesklamal, dokázal vybojovať 2. miesto výkonom 21,91s. a získať ďalších 9 bodov pre družstvo. 

V tejto sezóne úchvatnej forme sa ukazujúci šprintér Slávie STU Bratislava naplnil očakávania na 4. kole, aj keď v behu na 400m si s trénerom pripomenuli pár momentov, ktoré mohol spraviť lepšie. 

 

Späť na 100m, kde sa v behu B naskytol pohľad na dvoch pretekárov STU - Andrej Sárkozi a Patrik Subally. Andrej beh vyhral výkonom 11,20s., no škoda nepovoleného vetra +0,01 m/s. bol by to osobný rekord. Po dlhšej pretekárskej pauze podal skvelý výkon aj napriek tomu, že na štarte strácal, ukázal výborný záver. Patrik dobehol ako druhý časom 11,22s., no aj jemu radosť z osobného rekordu a solídneho výkonu pokazil nepovolený vietor do chrbta. 

 

Na 200m trati sa u oboch pretekárov od trénera Kristiána Cupáka darilo podľa očakávaní. Andrej konečne pochopil, čo je potrebné spraviť, aby podal výkon, ktorý pravidelne potvrdzuje na tréningu. Preniesol to do behu, dodržal pokyny a výsledkom bol osobný rekord 22,77s. a zisk 5. bodov. Po takmer ročnom trápení sa u nášho pretekára zrodila spokojnosť a nadšenie z oboch behov na 100 aj 200 metrov. Patrik svoj prvý oficiálny beh na 200m okorenil víťazstvom v rozbehu, taktiež skvelým časom 23,03s. a získaním 4. bodov. 

Z ,,našich" dokázal bodovať už len Andrej Mitašík výkonom 23,42s. Jakubovi Polákovi tesne bodné ušlo a taktiež s výkonom byť spokojný nemohol, bohužiaľ jeho niekoľko-týždňový tréningový výpadok prišiel nevhod pred 4. kolom atletickej ligy. 

Ďalej sme mohli vidieť Adriána Pavelku spoločne v behu s Patrikom Suballym. Adriánov vybojovaný výkon 23,78s. chválime, koniec koncov jeho univerzálnosť a skúsenosti pre klub sú veľmi dobre známe, čo aj dnes potvrdil behom na 400m, 200m a aj v štafete STU "B". 

 

400m trať priniesla bodné a skvelý výkon 50,51s. Andrejovi Mitašíkovi. Adrián Pavelka sa výkonom 51,50s. zaslúžil o 2 cenné body. Jakubovi Polákovi znova bodné ušlo o jedno miesto. 

V rytmickejšej disciplíne 400m prekážok sa fantasticky darilo našej najnovšej posile z Ukrainy - Sergej Borodin. Jeho nový osobný rekord 53,40s. vyvolal pocity nadšenia nielen u neho, ale aj u každého z oddielu STU. O Sergejovi sme už informovali v predchádzajúcom článku a znova treba pripomenúť a poďakovať sa za jeho skvelé výkony predvádzajúc v drese Slávie STU Bratislava. 

 

 

V nasledujúcich riadkoch sa už budeme venovať našim šprintérkam. V nebodovanej vloženej disciplíne 100m predviedla naozaj skvelý výkon Ekaterina Mikheeva. Jej nový osobný rekord 12,99s. a 6. miesto boli veľmi cenné. 

Miriam Cidoríková v netradičnej šprintérskej úlohe s časom 13,47s. dosiahla delenú 11. priečku. 

 

200m v podaní žien mohlo skončiť lepšie, ale zato sme boli svedkami aspoň jedného osobného rekordu. Natália Prochácová si utvorila nové osobné maximum v rozbehu "D", a tak s kľudom môžme skonštatovať, že tréningy, spoločne s Miriam Cidoríkovou u ich trénera Adriána Pavelku, napĺňajú svoje očakávania a predpoklady pre ich atletický rozvoj. Miriam v tejto disciplíne odbehla najkvalitnejší výkon a to 27,58s. 

 

Na ,,štvrťke" žien si najlepšie viedla Eniko Csóková, keď časom 1:03:37s. vybojovala 3 body a taktiež Noémi Mészarosová výkonom 1:04:43s. a ziskom 2. bodov. 

 

Vytrvalci opäť nesklamali - 1500m, 5000m.

 

Na 1500m sme mali u mužov veľmi kvalitné a silné päť členné zastúpenie, všetkým sa podarilo umiestniť a bodovať pre družstvo! Meno Marek Jankovič počúvame príjemne zo všetkých strán celú sezónu a práve jemu sa darilo z pätice atlétov STU najlepšie. 

Výborným osobným rekordom 4:05:83s. a umiestnenie na štvrtom mieste si zaslúžil uznanie. Marekove napredovanie sme mohli sledovať celú sezónu, takmer každým pretekom nové osobné maximum a taktiež kvalitné výkony mu predpovedajú sľubnú atletickú budúcnosť.

Ondrej Jurčák, Matúš Kozlovský, Peter Halász a Andrej Koleda sa jednoznačne zaslúžili o kvalitné umiestnenia na popredných priečkach v tejto ťažkej vytrvalostnej disciplíne. 

 

Katarína Pokorná sa u žien predstavila ako jediná v drese STU, ale zato dôstojne obstála túto trať a fantastickým druhým miestom, časom 4:59:75s. získala 9 bodov. 

 

V behoch na 5 000m sme mohli sledovať Ondreja Jurčáka a Petru Turčekovú. Obaja spravili maximum a Petra dokázala ,,odbehnúť" pre ženské družstvo 8 bodov.

 

Osobné rekordy aj na diaľke a bojovnosť VILI Teamu v skoku do výšky.

 

Bartlomiej PeruckyEkaterina Mikheeva si v diaľke viedli nad očakávania. Obaja naši atléti si dokázali vytvoriť nové osobné maximá a práve tie ich dokázali vyniesť na kvalitné umiestnenie. Bartlomiej sa fantastickými pokusmi nakoniec postaral o výkon 684cm a Ekaterina zas skokom 502cm. Obaja dokázali získať spoločne 8 bodov.

Treba dodať, že Bartlomiej v skoku do výšky vôbec nezaostal, ba dokonca mal štvrtý najhodnotnejší pokus. Presne 200cm sa podarilo preskočiť poľskému skokanovi vo farbách STU.

 

Ďalej sme mohli vidieť už tradičnú zostavu z tréningovej skupiny trénera Viliama Lendela, Simonku Butkovskú a Šimona Šoku. Simonka sa ako jedna z najmladších pretekárok vo svojej disciplíne na atletickej lige postarala o výkon 165cm, žiaľ osobný rekord z toho nebol, ale zato cenné body už áno. Šimon svojim 185cm skokom taktiež nič nepokazil a spolu s jeho už menej tradičnou disciplínou, skok o žrdi, získal 7,5 cenných bodov. 

 

Štafety STU na 4x100m

 

Na 4x100m sa obe štafety STU predstavili v jednom rozbehu. Na skvelom treťom mieste dobehla štafeta "A" v zložení Subally, Hlúbik P., Sárkozi, Matúš. Ich výkon bohužiaľ nestačil na víťazstvo. Keďže naši šprintéri boli už po niekoľkých disciplínach výkonnostne vyťažený, doľahlo to práve na výsledok v štafete. To isté platí pre štafetu "B", kde sa Polák, Borodin, Pavelka a Cidorík umiestnili na 5. mieste, no vyčerpaní z predchádzajúcich disciplín. Avšak celkovo sa našim štafetám podarilo vziať najviac bodov spomedzi všetkých klubov, a to hneď 14! 

 

Štafeta žien v zložení Prochácová, Cidoríková, Csóková, Mészarosová si viedla obstojne, keď dobehla na 8. mieste so ziskom troch bodov. 

 

 

Na záver ďakujeme všetkým pretekárom za predvedené výkony, gratulujeme k osobným rekordom a tešíme sa na finále atletickej ligy v Dubnici nad Váhom 10. septembra!