Bronz s príchuťou zlata!

  • Napísal: Andrej Sárkozi

Veľké okamžiky sa rodia z veľkých príležitostí a práve takú mali prednedávnom vo finále atletickej ligy. Z poctivo odmakaných kôl počas celej sezóny sa zaslúžili o niečo špeciálne. Objímalli sa, skákali, tancovali a stále sa smiali. Bronz? Nám to znie ako zlato! Máme síce bronz, ale cítime sa úplne ako zlatý.

Po 16. rokoch sa podarilo mužom z atletického oddielu Slávia STU Bratislava priniesť domov medailu. Všetci pretekári vydali zo seba maximum na každom kole, platný bol čo i len jediný získaný bod. Dalo by sa to nazvať aj vierou vo vlastné sily? Určite áno. Pred začiatkom ligy sme mali smelé ambície, takmer v polovici kôl sme ich potvrdzovali a vo finále sme to dokázali. 

Nedá sa nepozdvihnúť aj družstvo žien. Tie sa umiestnili na piatom mieste spoločne s ich bojovnosťou, ktorá nemala hranice, no už v menšom počte ako pominulé roky. Bohužiaľ, nie je to tak dávno, kedy sa na pódiu umiestnilo naše ženské družstvo.Bolo to pred štyrmi rokmi a vtedy suverénny bronz patril našim hrdinkám. Nuž, zvuk času dosiahol svoje. 

My len dúfame, aby tento úspech oddielu priniesol veľa pozitívneho hlavne do budúcna. Aby sa získané peniaze využili na skvalitnenie podmienok pre atlétov, pre trénerov. Aby tento úspech slúžil ako motivácia na ďalšie sezóny v modrých farbách Slovenskej technickej univerzity, a predovšetkým ako motivácia pre našich mladších nástupcov.  

Súhrn výsledkov vo finále AL - Dubnica nad Váhom 

Ako bolo známe už od začiatku, vo finále mohol postaviť každý atletický oddiel len dvojicu pretekárov na disciplínu. Poveternostné podmienky tentokrát v poslednom kole priali hlavne šprintérom a nimi aj začneme. Nádeje na 100m sme vkladali do Jakuba Matúša a Vladimíra Šimíka. Jakub si kontroloval druhú pozíciu s výsledným časom 10,90s. a Vladimír Šimík s druhým najlepším výkonom sezóny 11,00s. a umiestnením na 4. mieste. U žien to bola Viviána Kerekesová od trénera Adriána Pavelku. Tá sa nakoniec dostala do nominácie na poslednú chviľu a dokázala zabojovať, výkonom 14,62s. získala aj cenné body. 

V behu na 200m mužov sme mohli pozorovať naozaj solídny progres u Patrika Suballyho. Ten si vytvoril nové osobné maximum 22,70s. s povolenou podporou vetra a víťazstvo v rozbehu "B" patrilo jemu. Jakub Matúš svoj štandard potvrdzoval aj na tejto trati, a to aj napriek zraneniu, ktoré sa mu prihodilo počas tohto behu. 200m dokončil tretí za výsledný čas 21,80s. Bohužiaľ, dlhá a tak kvalitná sezóna si už vypýtala svoju daň a Jakub si musel pomôcť obstrekmi na problémové koleno. 

Na tejto dvojnásobnej šprintérskej trati pretekala u žien aj Noémi Mészarosová. Žiaľ, jediná zástupkiňa ženského družstva v tomto behu, no dokázala získať bodné výkonom 28,41s. 

Dostávame sa k náročnejšej disciplíne, a to beh na 400m. Dvojica Sergej Borodin a Adrián Pavelka predvádzajú všetky atletické kolá udivujúce výkony. Niet sa čomu čudovať, že pre ,,štvrťku" boli vybraní práve oni. Sergej výborné 4. miesto s časom 49,54s. a bojovnosťou neozaostal ani Adrián, ktorý sa umiestnil tri miesta pod našou zahraničou posilou s výkonom 51,24s. Obaja získali nesmierne cenné množstvo bodov pre mužské družstvo. Podotýkame neuveriteľnú štartovú reakciu u Sergeja Borodina a to 0,138s.! 

U 400m žien to už s našim zastúpením vyzeralo o niečo priaznivejšie. Nastúpila dvojica Miriam Cidoríková a Noémi Meszárosová, obe dokázali svoju súdžnosť pre klub a aj s ich pomocou bodného získali ženy STU Bratislava celkové 5. miesto. 

Vytrvalci opäť príjemne prekvapili a zabojovali

Andrej Mitašík a Ondrej Jurčák. Tieto mená rezonovali na 800m trati v prvej päťke súťažiacich. Andrej sa tohtosezónnym maximom 1:52:54s. zaslúžil o kvalitné štvrté miesto a Ondrej o piate, výkonom 1:58:27s. V tejto náročnej disciplíne sme mali u žien len Eniko Csókovú, ktorá zvládla túto trať za 2:28:36s., získala 7. miesto. Eniko bola ako jediná zo žien vo všetkých ,,vytrvalostných" disciplínach.

Kvalitné dvojice mali muži v behoch na 1500m aj 5000m. V oboch podali skvelé výkony a časy, najprv Ondrej Jurčák a Peter Kováč na 1500m, získajúc spoločne 10 bodov. A Matej fedák, Peter Halász v behu na 5000m získali 9 bodov. 
Marek Jankovič a jeho víťazstvo na 3000m steeplechase! Výkon 9:42:91s. s náskokom takmer 7 sekúnd hovorí za všetko. Marek už celú sezónu predvádza svoje sólo, potvrdzuje predpoklady a obnovuje osobné rekordy pretek za pretekom. Po tejto sezóne mu určite neújde minimálne nominácia na skokana roka v AO STU, ktorá sa udeľuje každoročne začiatkom novej sezóny. 

Peter Kováč sa zúčastnil tejto disciplíny spolu s Marekom. Skvelé piate miesto nám zabezpečilo spoločne s Marekovým výkonom z tohto behu 17bodov. U žien sa víťazstvom mohla pýšiť Peťa Turčeková. Taktiež fantastické, suverénne víťazstvo dokonca s náskokom o 24 sekúnd! Peťa týmto výkonom zabezpečila ženám z jej družstva pevnú 5. pozíciu, na ktorej sa aj v konečnom dôsledku umiestnili. 

Všetci atléti na dlhé trate predvádzajú celú sezónu veľmi efektívne výkony. Myslím, že s kľudom pri srdci môžme vyhlásiť, že náš oddiel je po tejto sezóne známi svojimi kvalitami aj na týchto disciplínach!

Univerzál Šimon Šoka s osobným rekordom, Sergej Borodin hrdinom

Šimon je známym pretekárom vo všetkých smeroch, obratnosť a rýchlosť mu vôbec nie sú cudzie. Práve naopak, vo finále atletickej ligy to dokázal v behu na 110m prekážok, kde výkon 15,87s. znamenal štvrté miesto. Štartová reakcia 0,166 bola jedna z najrýchlejších, a tu sa už patrí zachovať uznanie. Práve prvý štyria na tejto disciplíne dobehli s novým osobným maximom a medzi nimi aj náš atlét, výškar, šprintér, skokan - Šimon Šoka. Ten si solídne počíňal aj v skoku do výšky a na žrdi! 

Prekážky patria k srdcu aj Sergejovi, jeho prítomnosť v našom atletickom oddieli patrila k tým najvýraznejším na dráhe, ale aj mimo nej. Dokázal, že je možné naozaj čokoľvek a pôsobil pozitívne na nás všetkých. Mohli sme v ňom nájsť istotu počas kôl atletickej ligy, či aj počas tréningov. Dokázal si prekonať osobné rekordy a stal sa nezabudnuteľnou súčasťou atletiky na Mladej Garde.

Vráťme sa ale na jeho disciplínu, 400m prekážok odštartoval s najrýchlejšou štartovou reakciou akou som kedy na ,,štvrťke" videl. Možno som ich zas, až tak veľmi veľa nevidel, ale musíme sami uznať, že číslo 0,139s. sa len tak ľahko nevidí. Aj táto štartová reakcia mu pomohla k celkovému tretiemu miestu. Tieto umiestnenia a fantastické výkony nám Sergej ukazoval celé leto a my ho s kľudom môžme nazvať hrdinom. 

Matej Cidorík bol tak isto členom behov na 400m prekážok, bojovnosťou uchmatol 3 body, ktoré mali tiež nakoniec cenu bronzu pre mužské družstvo. 

Možno nie sme veľmi zvyknutý vidieť Simonku na inej disciplíne ako je jej srdcová záležitosť - skok do výšky, ale v Dubnici nad Váhom sme ju mohli spozorovať aj na 100m prekážok. Bola veľmi platnou členkou, veď napokon dokázala získať body a zúčastnila sa ako jedna z najmladších. V skoku do výšky Simonka v celkovom hodnotení skončila druhá! Jej klubová kolegyňa Iveta Srnková štvrtá. 

Ženy sa ukázali aj na 400m prekážok. Sofia Kotrasová dokázala vybojovať cenný bodík, jej tréningová kolegyňa Ľubomíra Krasňanská to už bohužiaľ tak jednoduché nemala a bodné jej ušlo. Obom našim pretekárkam však veľmi pekne ďakujeme za reprezetovanie nášho oddielu, za bojovnosť, ktorú bolo vidieť až z tribún a za oddanosť klubu a nastúpenie na disciplínu aj vzhľadom na najmladšie zastúpenie. 

Trojskok a skok do diaľky si nenehali ujsť dve výnimočné osobnosti pre náš oddiel. Bartlomiej Pierucki, naša poľská zahraničná posila, udivujúc nás všetkých výkonmi na diaľke si tentokrát zabezpečila celkové piate miesto výkonom 628cm. Ďalšie piate miesto dosiahol Bartlomiej v trojskoku. Svoj talent potvrdzoval aj v skoku dovýšky spoločne so Šimonom Šokom. Druhým pretekárom bol Igor Gavenčiak, ktorý v rozcvičke atakoval neuveriteľné hranice v oboch disciplínach. Bohužiaľ, tieto výkony sme všetci chceli vidieť aj počas pretekov, no podarili sa aspon tohtosezónne maximá na diaľke aj v trojskoku. 

Za ženské družstvo STU sme na diaľke videli Natáliu Lipkovú a Ekaterinu Mikheevu. Obe pretekárky spoločne získali skvelých 7 bodov. V trojskoku to bola už len Ekaterina, ktorá predviedla pekný výkon a získala tak ďalšie body. 

V technickejších disciplínach sme podobný pretlak ako v behoch žiaľ nemali. Ale zato kvalitné výkony vidieť jednoznačne boli. Postaral sa one napríklad Kristián Sezsták vo vrhu guľou a to sezónnym maximom 13,18 metra. Ďalej Richard Honner v hode oštepom, kde jeho oštep zaletel za hranicu 50 metrov, konkrétnejšie 51,91m! Víťazka letnej univerziády v hode oštepom Veronika Gubiová, sa v Dubnici zúčastnila jej obľúbenej disciplíny. Oštep takmer zaletel za vzdialenosť 34 a pól metra. Jej výkon bol hodný zisku šiestich bodov.

Štafety opäť na jednotku!

Muži to znova dokázali, ukázali svoju silu. Fantastické výkony všetkých členov štafiet, vynikajúca akcelerácia, laktátová odolnosť a nacvičené odovzdávky nám priniesli dve druhé miesta. Na 4x100m sme videli na prvom úseku Patrika Suballyho, na druhom úseku odpočinutého Andreja Sárkoziho, ktorý ukážkovo predával na Vladimíra Šimíka a Jakub Matúš nasadil svoj šprint v poslednom úseku. Výsledkom bolo druhé miesto a predbehnutie len Stavbárom Nitra na čele s Jánom Volkom.

Štafeta "B" na 4x100m bola v zložení Matej Cidorík, Marek Jankovič, Adrián Pavelka a finiš si podmanil Jakub Polák. Toto zoskupenie vyhralo druhý rozbeh štafiet a v konečnom hodnotení im patrila šiesta pozícia. 

Naši 400-vkári si počíňali viac než dobre na nasledujúcej štafete 4x400m. Jakuba Poláka sme mohli vidieť aj tu, a to hneď na prvom úseku, kde odovzdával na Adriána Pavelku, ten predbehnutím niekoľkých pretekárov odovzdal kolík Andrejovi Mitašíkovi. Andrej si išiel svoje sólo a tak kvalitným behom prispel k zaradeniu našej štafety na tretiu pozíciu. Odovzdávka na Sergeja bola výborná a len teraz sa diali veci. Sergej svojou vierou a kvalitnými predispozíciami na tento beh, sa dokázal približovať pred nami na druhom mieste bežiacim Stavbárom Nitra. Predbehol Martina Kučeru v poslednej cieľovej rovinke a eufória bola dokonaná. Všetci naši pretekári sa radovali a kričali od radosti z tohto heroického kolektívneho výkonu. A napokon viac než zaslúženého. 

Aj štafeta "B" si viedla dobre. Tím od Mateja Cidoríka, Petra Kováča cez Peťa Halásza až po Ondreja Jurčáka si odbehli po víťazstvo v druhom rozbehu štafiet. A nakoniec im patrila 6. priečka. 

V ženskej štafete "A" prišla pomôcť kolektívu naša dlhoročná opora Barbara Majdáková. Jej skúsenosti pomohli dievčatám vziať na seba väčšiu mieru sebaistoty, a tak sa popasovať s konkurenciu v štafete na 4x100m. Keď už je reč o návratoch, nedalo sa nezachytiť pomoc aj od Viviány Kerekesovej, ktorá taktiež svojou prítomnosťou a výkonom pomáhala ženskému družstvu k čo najkvalitnejším časom a výkonnosti. Natália Lipková si po menšej pauze kvalitne zapretekala a pomohla aj tejto štafete. Ďalej sa jej ešte zúčastnila Miriam Cidoríková, zverenkyňa trénera Adriána Pavelku a aj Eniko Csóková. Všetky dievčatá urobili maximum a snažili sa predviesť výkon hodný finále atletickej ligy. Žiaľ, pravdepodobne zlyhali odovzdávky a naše pretekárky sa umiestnili na 8. mieste. 

Ženy sa mohli tiež pochváliť štafetou "B". No zloženie Viviána Kerekesová, Sfoia Kotrasová, Simonka Butkovská a Ľubomíra Krasňanská, tiež výkonnosť stačila len na priečku pod štafetou dievčat z "A"-čka. 

Veľmi pekným výkonom sa predstavili ženy na 4x400m. Zloženie Cidoríková, Mészarosová, Csóková, Tomašovičová sa zaslúžilo o šieste miesto výkonom 4:21:91s.

Poďakovanie

 

Na záver by sme sa chceli poďakovať predovšetkým našim pretekárom, ktorým sa nakoniec vyplatili kvalitné tréningy od našich trénerov. A tí zas dokázali pripraviť svojich zverencov na dlhú, ale zato úspešnú letnú sezónu. Všetkým trénerom, ktorí nás sprevádzali na každom kole ligy a verili, že raz to môže výjsť, patrí veľké ďakujeme. Ďalej nášmu vedeniu - predseda Zdenek Národa, ktorý toho dokázal zabezpečiť veľmi veľa. Atlétom dal pohodlie vo forme dresov, diét až po vyplácanie bodného a pretekári sa mu zato odvďačili svojimi výsledkami. Nemôžme zabudnúť na tajomníka atletického oddielu STU Bratislava, Branislava Droščáka a práve jeho motivácia hnala pretekárov vpred za ziskom vytúženej medaile. 
Taktiež môžme Braňovi ďakovať za hosťovanie tak kvalitných zahraničných posíl, aké sme mohli túto sezónu vidieť v našich farbách. A neboli to len zahraničné posili na hosťovaní, čo nám tento rok pomohli k umiestneniam. 
Veľké poďakovanie patrí vedúcim družstiev - Dagovi Bělákovi a Dominike Tomašovičovej. Spoločne s ich trpezlivosťou, radami a vybavovaním všetkých potrebných záležitostí, sme to mohli dotiahnuť takto ďaleko.

 

Bohužiaľ, sezóna sa nám už každým dňom končí, a tak prajeme všetkým úspešnú zimnú časť príprav na halovú sezónu. Ďakujeme.