Dávajú nám o sebe vedieť! Samuel Beladič v skvelej spolupráci s trénerom Marekom Korbom neprestávajú prekvapovať.

  • Napísal: Andrej Sárkozi

Atletický oddiel Slávia STU Bratislava je dlhodobo známy skvelou spoluprácou s mládežou a deťmi. Sme jeden z tých oddielov, kde sa snažíme dbať na športovú prípravu našich mladých nádejí a posúvať ich vpred našimi špičkovými a kvalifikovanými trénermi atletiky. V dnešnom článku sa dozvieme o Samuelovi Beladičovi, šprintérovi z kategórie starších žiakov, ktorý výsledkami čoraz častejšie oslovuje naše atletické okolie. 
Samuel je narodený v roku 2002, a tak je jeho vek 15 rokov ideálny na rozvíjanie rýchlostných schopností, ktoré sa aktuálne ukazujú na prvých priečkach výsledkov halovej sezóny. Keď pred rokom a pol prešiel z inej tréningovej skupiny k aktuálnemu trénerovi Marekovi Korbovi, určite si nepredstavoval takýto progres za 18 mesiacov tréningov, pretekov, vypotených síl a napredovania s novým druhom tréningových plánov, ktoré mu sadli a výsledky sa pomaly dostavili. 

U trénera Mareka Korbu začínal Samuel s časmi približne 8,14s. na 60m a 150m mal cez 20 sekúnd. Tréningy mali ten správny náboj, a tak ako týždne a mesiace ubiehali, želaný efekt sa dostavil. V minulom roku začiatkom leta sa konalo stretnutie 4 miest v Slovinskom hlavnom meste Ľubľana. Na Slovensku mala naša mladá krv zo Slávie v danej kategórií najlepší čas, a v rámci Bratislavy mal na 100m druhý najkvalitnejší čas. Samuel bol vybraný na 100m a do štafety 4x100m, kde si v prvej menovanej disciplíne zlepšil osobný rekord takmer o 3 desatiny sekundy na čas 12,53s. a to v nepríjemnom protivetre -2,3m/s! Po týchto medzinárodných pretekoch si Samuel spolu so svojim trénerom jednoznačne mohli povedať, že idú správnou cestou. 

Neskôr bol nominovaný na míting do Košíc, ktorý niesol názov medzioblastné preteky dorastu. Keďže bol ešte len prvý rok starší žiak, nemusíme vysvetlovať kto bol najmladší atlét spomedzi všetkých pretekárov. Nasledovali majstrovstvá Slovenska v atletike, kde sa hrnuli čoraz lepšie osobné rekordy. Najkratší šprint zvládol vo finále za 7,59s. a na 150m ukazovala časomiera 18,05 sekundy, ale vetromer zas a znova značný protivietor -1,7m/s. 
Rok 2016 bol pre Samuela a jeho trénera výnimočný a plný uspechov, radosti, odhodlania a predovšetkým o posune v slovenských tabuľkách starších žiakov. 

Po kvalitnej zimnej príprave a sústredení v atletickom tunely, ktorý je pre šprintérov rajom sa Samuel zúčastnil svojich prvých pretekov ešte v decembri. Osobný rekord prišiel hneď v rozbehu a vo finále ten istý čas potvrdil na pretekoch mládežnickej atletiky. V konkurencií 80. pretekárov bol Samuel 15. s časom 7,52s. a ak by sme chceli priblížiť čitateľom jeho výkon, môžme poznamenať, že najbližší ročník narodenia 2002 mal čas ďaleko, ďaleko za Samuelovým priemerom.  
Do tohto roku vykročilo duo Beladič - Korba tou správnou nohou a my sa nestačíme čudovať, aké výsledky spolu dosahujú. V mesiaci január sa zúčastnili olympíjskych nádejí V4, kde nenechali kameň na kameni. Hneď v prvom behu pokoril hranicu 7,50 sekundy, keď jeho výkon mal hodnotu nového PB 7,46s. a v nasledujúcom behu ešte dokázal stiahnuť 3 stotiny sekundy na konkrétny čas 7,43s., čo ho radí tento rok na lídra slovenských tabuliek! 

Jeho tréner Marek Korba sa nám zdôveril a k svojmu zverencovi poznamenal: ,,Samo je húževnatý, šikovný mladý športovec. Chuťou a odhodlaním by mohol byť motiváciou a príkladom pre dnešnú mládež, keďže je doba taká aká je. Zlepšuje sa od tréningu k tréningu a naozaj si nepamätám na deň, keď na tréningu nevládal, alebo by azda nejaký vynechal. Podotkol by som, že sa mal zúčastniť rodinnej lyžovačky v Alpách, ale vzhľadom nato, že sa mala konať len týždeň pred majstrovstvami Slovenska v atletike, rozhodol sa, že výlet s rodinou obetuje a bude sa venovať naplno príprave, čo je pre mňa znakom veľkého sebazapretia a aj za toto má môj obdiv. Každý z nás má nejaké sny a on za tie svoje bojuje každým dňom, nečaká na príležitosť, vytvára si ju a ide jej oproti. Vo svojom klube má skvelé podmienky na tréning, či už na atletickom štadióne, telocvični ktorú využívame alebo v hale Elán, ktorá sa na zimné mesiace stala našim pôsobiskom. Verím, že má toho ešte veľa pred sebou a že naďalej bude plný chuti, elánu a odhodlania. Pevné zdravie, veľa rýchlych časov a pomalých stopiek a veľa vzájomného porozumenia medzi trénerom a zverencom, nás verím budú sprevádzať ešte dlhú dobu."

Samuel spoločne trénerom dávajú mládežnickej atletike nový ,,cveng". Ak si to zhrnieme, napredovanie je naozaj veľmi rýchle. Za 18 mesiacov pod vedením aktuálneho trénera dokázal Samuel z výkonu okolo ôsmich sekúnd stiahnuť viac ako pol sekundy! A na 150m trati to sú až dve sekundy. Táto spolupráca bezpodmienečne zafungovala a my sme plní očakávaní, ako sa im ešte v tejto halovej, ale aj letnej sezóne zadarí! Ďakujeme za úspešnú reprezentáciu nášho klubu už v takto mladom veku a prajeme obom veľa úspechov.