Súhrn prvého dňa halových majstrovstiev Slovenska v atletike.

  • Napísal: Andrej Sárközi

Na tento víkend čakal snáď každý atlét, niektorí to vnímajú ako vrchol zimnej sezóny na Slovensku, pre iných pretekárov zas tento vrchol ešte len príde na ME v Belehrade.
Halové majstrovstvá Slovenska sú v plnom prúde, a náš atletický oddiel sa v prvý deň postaral o dve medaile. V najkratšom šprinte sme mali päťčlenné zastúpenie pretekárov, kde sa do finále prebojoval len Jakub Matúš. Ten v rozbehoch predviedol najrýchlejší čas 6,83s., a tak postupoval do finále z prvého miesta. Bohužiaľ sa mu túto halovú sezónu veľmi nedarí splniť limit na ME do Belehradu, ktorý je na úrovni 6,74s. a Jakub zatiaľ tesne ostáva pred bránami postupu. No dnes sme mohli vidieť vo finále na 60m naozaj vyrovnaný súboj. Jakub predviedol úžasnú akceleráciu a mohli sme vidieť, že aj chvíľu viedol, no ani to nestačilo a jeho tréningový ,,sparing partner" Ján Volko finále ovládol vyrovnaným národným rekordom do 23 rokov, časom 6,67s. Jakub Matúš dobehol tesne za ním, solídnym výkonom 6,78s. Po dvoch rokoch tak Jakub Matúš neobhájil titul, a patrí mu strieborná medaila. Tretie miesto obsadil netradične diaľkar, Tomáš Veszelka. 
V top 20 sa ešte umiestnil Jakub Polák, ktorý, žiaľ zaostáva celú sezónu za osobným rekordom spred roka. Dnes mu čas 7,42s. vyniesol až 15. miesto. Potešil Tomislav Čáni, ktorý osobným rekordom 7,50s. posunul svoje hranice a v kvalitnej konkurencií si dokázal zlepšiť osobné maximum, ktoré stačilo na 19. miesto. 

U našich žien to dnes bolo o čosi skromnejšie. Na 60m sme mali pretekárky Miriam Cidoríkovú a Noémi Meszárosovú, ktorá zabehla tohtosezónny najrýchlejší čas 8,51s. Vo finále potvrdila post favoritky Alex Bezeková, ktorá dokonca slovenským výkonom roka 7,50s., vyhrala a získala najcennejší kov. Druhé miesto získala Iveta Putalová časom horším presne o 2 desatiny sekundy, a najlepšiu trojicu uzatvára Mária Šimlovičová, ako jedna z najmladších účastníčok vo finále.

Adrián Pavelka nám na posledných pretekoch urobil veľkú radosť. Halové osobné rekordy na 400m trati vylepšuje pretek za pretekom, no bohužiaľ dnes svoj deň nemal. V rozbehoch bežal horší čas ako na spomenutom poslednom preteku, a teda výkon 51,07s. do zajtrajšieho finále nestačil. Celkovo sa umiestnil na 5. pozícií, a tak vyčítame našej zastaralej atletickej hale, že 4 dráhy na finále v disciplíne na 400m, naozaj nestačia. Pretekári nemajú reálnu šancu vo finále zamiešať kartami a o konečné poradie sa bohužiaľ rozhoduje len medzi štyrmi finalistami. 

Peter Kováč dokázal zabehnúť naozaj skvelý výkon, a tak sa postarať o výborný výsledok na 1500m trati. Bronzovú medailu berieme všetkými desiatimi! Čas 4:00:29 znamenal pre naše farby tretie miesto, ale o prvé miesto rozhodovali milimetre. Aj kvôli úspechu Petra Kováča sa dnes môžme tešiť aspoň z dvoch umiestnení v top trojke. 

V technických disciplínach bolo už tradične najkvalitnejšie duo trénera Viliama Lendela, Šoka - Butkovská. Šimon Šoka predviedol výkon, za ktorý sa určite nemusí hanbiť. 195cm síce nie je 200cm, ale ráta sa tiež a to naozaj veľkou mierou. Šimonovi patrí konečné 6. miesto. Simonka Butkovská predviedla taktiež slušný výkon - 169cm. Bohužiaľ v pokusoch to nevyšlo, a tak jej tretie miesto utieklo o vlások. 
Spomeňme ešte diaľku. Tam sa ,,vyhecovala" Ekaterina Mikheeva, ktorá nám ukázala výkon presahujúci hranicu 500cm! Jej novým osobným maximom je 506cm.

Veľkým sklamaním bola neúčasť štafiet na 4x200, kde sme sa mohli biť o medaily. Nuž, prvý deň nám priniesol dva veľké úspechy, dve medaily. Všetkým pretekárom gratulujeme k novým osobným rekordom, k medailám a dosiahnutým úspechom. Pevne veríme, že sa ešte ujde miesto do výpravy na halové majstrovstvá Európy v Belehrade Jakubovi Matúšovi! Niet pochýb o tom, že s ním v európskej špičke a na takomto prestížnom podujatí treba rátať. Podľa EA, na splnenie limitu má ešte čas do polnoci 26. februára 2017. 

Z dôvodu uzávierky sme narýchlo našli aktuálnu fotografiu z dnešného dňa na sociálnych sieťach a použili ju v tomto článku.

Tešíme sa na zajtrajšie pokračovanie majstrovstiev Slovenska a prajeme ešte veľa síl na ďalšie úspechy!