Viktoriya Nikolenko a Peter Kováč s víťazstvami, STU potiahli Ukrajinci, ale aj stálice oddielu

• Napísal: Andrej Sárközi
Štart na 1500m aj s Petrom Kováčom. (zdroj: mynitra.sme.sk)

Úvodné kolo atletickej ligy patrilo Košiciam. Ôsmeho mája sa stali víťazmi prvého kola tímy ŠK ŠOG Nitra, Slávii STU BA patrí piata priečka. Na štadióne Technickej univerzity pretekali atléti v pomerne chladnom, veternom a daždivom počasí, no i tak sa našim pretekárom podarili solídne výkony.

Celkovo 35 atlétov vo farbách STU okúsilo absolútne nevyhovujúce podmienky na atletickom štadióne Technickej univerzity v metropole východu. Napriek tomu však bol dôvod na radosť a v Košiciach sme sa tešili z viacero uspokojivých umiestnení.

Peter Kováč, Lucia Keszeghová - 1500m

Začneme prvenstvom Petra Kováča na 1500m, kde časom tesne pod 4 minúty (pozn. red. 3:59,16) dokázal triumfovať a získať pre svoj klub plný počet bodov. Od osobného rekordu ho z minulého roku v Ostrave delilo niečo cez dve sekundy. ,,Veril som si v závere. Prekvapil ma svižne bežiaci maratónec Tibor Sahajda, ktorého som v obehol až v poslednom kole, a tak našťastie dokázal vyhrať. Určite mi dopomohol k slušnému času, ktorý snáď nebude na zahodenie”, zhodnotil ihneď po dobehnutí Peter Kováč.
Na ,,bedni” sa v rovnakej disciplíne ocitla aj pretekárka Lucia Keszeghová. Zverenkyňa trénera Mgr.Jána Surgáča obsadila časom 5:02,45 3. miesto s viac ako 10-sekundovým náskokom od ďalšej pretekárky. Poveternostné podmienky boli, žiaľ, skutočne nepriaznivé a mnohí pretekári boli aj za takýto výsledok v skutočnosti spokojní.

Oleksandr Danilov, Viktoriya Nikolenko, Erik Martinec, Šimon Šoka - 400m prek., 800m, 110m prek.

Oleksandr Danilov, prvotriedna posila z Ukrajiny, predviedol svoj talent na 400m prek. (55,63s.) a zaslúžene získal 9 bodov za skvelú druhú priečku. Na prvé miesto a favorita disciplíny, Jakuba Bottlíka, strácal takmer dve sekundy. Na 4. mieste sa umiestnil taktiež pretekár STU a študent Akadémie policajného zboru v Bratislave, Erik Martinec (58,68s.).
V tejto ,,rytmickej” disciplíne mali početné zastúpenie aj ženy. Zúčastnili sa jej až štyri pretekárky nášho oddielu - Viktoriya Nikolenko, Lucia Matejíčková, Natália Bučičová a Ľubica Krasňanská. Prvá menovaná dokázala suverénne držať krok s favoritkami na triumf a po tesnom ,,finiši” o druhé miesto prehrala o šesť stotín sekundy, čoho výsledkom bol aj tak spoľahlivý výkon (1:00,79s.) a 3. miesto. Možný smútok z prehratého boja o druhé miesto však vystriedala radosť z víťazstva v behu na 800m! Viktoriya sa týmto triumfom a v daných podmienkach maximálnym výkonom (2:14,20) postarala o druhé víťazstvo Slávie STU Bratislava. Spolu s 26-ročnou Ukrajinkou siahla na dno svojich síl aj o rok staršia Žofia Naňová, ktorá nakoniec vybojovala 3. priečku a spoločne získali naše pretekárky 19 bodov.

Na šprintérskej rovinke fúkalo v priebehu 110m prek. do chrbta. Aspoň podľa štatistiky môžeme tvrdiť, že vietor bol +1,0 m/s, čo samozrejme neovplyvnilo všetky aspekty k dobrému výkonu. Šimon Šoka sa dobre popasoval s košickými podmienkami a dôležitým tretím miestom pomohol svojmu tímu ziskom ďalších dôležitých bodov.

Štafety 4x100m

Tretie miesto získala aj štafeta žien STU na 4x100m v zložení Natália Bučičová, Miriam Cidoríková, Nina Majdáková a Viktoriya Nikolenko. ,,Rivalky” z bratislavskej Slávie UK porazili približne o pól sekundy a nechali im len štvrtú priečku. V mužskej šprintérskej štafete sa do celej 44. sekundy zmestili tímy hneď od prvé po štvrté miesto (1.- 44,07; 2.- 44,34; 3.- 44,36; 4.-44,83s.), a naši šprintéri skončili štvrtý. Štafeta ,,STU-B” skončila šiesta a muži z ,,STU-C” sa umiestnili na 9. mieste.

Potešili viacerí!

V šprintérskych disciplínach sme mohli vidieť duo Maroš Lúža a Štefan Bellus. Tí zabehli 200m za 23,30 resp. 23,32s. a v hodnotení skončili hneď za sebou na deviatom a desiatom mieste. Na tejto trati sa podaril pekný kúsok aj Miriam Cidoríkovej. Tá si výkonom 26,26s. odniesla cenný skalp a o rovnú desatinu sekundy triumfovala pred Máriou Šimlovičovou zo Dubnice nad Váhom. Natália Bučičová, z tréningovej skupiny Adriána Pavelku, uzatvára prvú päťku na 100m prek. výkonom 15,81s. a s najlepšou štartovou rekaciou, len 0,147s.!
V behu na 800m pretekal aj Matúš Babulík s už spomenutým Adriánom Pavelkom. Obaja atakovali čas v jednej sekunde - 1:57,15 resp. 1:57,48s. a ocitli sa na popredných priečkach tejto disciplíny.

Všetky umiestnenia a výkony pretekárov boli úmerné podmienkam poveternostným, ale aj organizačným. Veríme, že už onedlho na druhom kole AL v Banskej Bystrici (02.06.2018) budú naši atléti a realizačný tím oveľa spokojnejší a výjdu im predstavy o časoch či umiestneniach, na ktoré majú bezdpodmienečne natrénované.

Poradie po 1. kole AL - muži: 1. ŠK ŠOG Nitra 182, 2. AC Stavbár Nitra 129,5, 3. Slávia Uk Bratislava 128, 4. ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica 108, 5. Slávia STU Bratislava 94, 6. Slávia TU Košice 67,5, 7. AK Spartak Dubnica 13.

Poradie po 1. kole AL - ženy: 1. ŠK ŠOG Nitra 177, 2. ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica 154, 3. Slávia UK Bratislava 123, 4. Ak Spartak Dubnica n/V. 95, 5. Slávia STU Bratislava 93, 6. TJ Tatran Sp. Nová Ves 76, 7. Slávia ŠG Trenčín 59.