Obdivuhodné prvenstvá Viktoriyi Nikolenko a Lucii Keszeghovej, sľubné štafety a dokonalé výkony Adriána Pavelku

• Napísal: Andrej Sárközi

Druhé kolo atletickej ligy na banskobystrických Štiavničkách prinieslo mnoho osobných rekordov, sezónne maximá a u niektorých pretekárov aj znovuobjavený potenciál pre ,,kráľovnú športov”. Podmienky boli sčasti prajné, ale naskytol sa aj silnejší vietor a prehánky. Po väčšine výkonov však prevládala nefalšovaná radosť z výsledkov a víťazstiev.

Najhodnotnejšie výsledky

Fantastické výkony od začiatku letnej dráhovej sezóny predvádza Ukrajinka vo farbách bratislavskej slovenskej Technickej univerzity Viktoriya Nikolenko. V sobotu 2. júna sa opäť dostala na najvyšší stupienok v behu na 800m a zabehla suverénny výkon s takmer troj-sekundovým rozdielom od druhej pretekárky, a tak jednoznačne obhájila prvé miesto z 1. kola AL ešte kvalitnejším časom 02:08,87 (1.kolo AL - 02:14,20)!
Vytrvalostnú disciplínu 3 000m steeple. vyhrala vo skvelej forme pretekajúca zverenkyňa trénera Jána Surgáča Lucia Kezseghová. Prvenstvo si získala taktiež jednoznačným a solídnym výkonom 12:18,47 s dokonca viac ako dvadsaťsekundovým náskokom od druhého miesta. Lucia tiež skončila na peknom piatom mieste i v behu na 800m, kde štartovala spolu s Viktoriyou.

V behu na 400m žien obsadila druhé miesto pretekárka trénera Adriána Pavelku Miriam Cidoríková. Časom 57,80 získala skvelých 9 bodov. Tréner a čerstvý absolvent magisterského štúdia Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského Adrián Pavelka taktiež absolvoval beh na 400m. V silnej konkurencii štvrťkárov mal piaty najlepší čas, ktorý znamenal aj nový osobný rekord - 49,54. Ďalšia prvotriedna posila z Ukrajiny Oleksandr Danilov zabehol svoj najlepší tohtoročný výkon na 400m prekážok - 53,65 a uzatvára prvú trojku najlepších v tejto disciplíne so ziskom 8 bodov pre družstvo mužov. Skvelé tretie miesto vybojovala v tejto disciplíne aj Natália Bučičová - 01:04,85.

Štafety STU s veľkým potenciálom - 4x400m

Sľubné zloženie mužskej ,,A” štafety (Cidorík, Luža, Danilov, Pavelka) predviedlo heroický výkon v boji o víťazstvo. Posledná odovzdávka na Adriána Pavelku prebehla bez problémov a Adrián sa okamžite snažil dobehnúť sľubný náskok Slávie UK Bratislava. Na posledných sto metroch sa mu pretekára UK podarilo predbehnúť, a tak finišovať a dovŕšiť na 2. kole AL ďalší skvelý výkon po výbornom osobnom rekorde na individuálnej štvrťke. Čas štafety STU ,,A” mal hodnotu 3:23,54. Náš oddiel postavil do mužskej štafety na 4x400m hneď dve zloženia štafiet. STU ,,B” v zložení Krošlák, Muha, Drobný, Babulík dokázali získať päť bodov, keď sa umiestnili na 6. mieste.

Ženské zloženie ,,A” štafety bolo taktiež zodpovedné za menší ,,nervák” pri poslednom úseku, kedy sme mohli mať v štafetách na najvyššom stupienku aj ženský tím. Bučičová, Matejíčková, Cidoríková a Nikolenko sa dokázali stimulovať k dôležitým výkonom, ktoré v poslednom úseku štafety takmer aj zúročili víťazstvom. Žiaľ, Viktoriyi chýbalo pár metrov na dostihnutie pretekárky z Dukly Banská Bystrica, a tak rozdiel medzi prvými dvoma štafetami bol skutočne minimálny (len sedem desatín).

Adam Závacký, Samuel Beladič, Matúš Babulík, Peter Kováč a ďalší…

Adam Závacký zažil svoj debut po troch rokoch pretekárskej nečinnosti. V prvom rozbehu na 200m zakľakol do blokov s jasným cieľom - zabehnúť čo najlepší čas a ukázať, že s atletikou ešte neskončil. Adam sa celkovo umiestnil s dvanástym najlepším časom, ktorého hodnota je po troch rokoch bez atletiky vcelku uspokojivá - 22,62. V tejto disciplíne sa ešte ukázali traja pretekári STU - Oleksandr Danilov, Štefan Bellus a Samuel Beladič. Tí si počíňali pomerne slušne a takmer siahli aj na body. Umiestnili sa na 15., 16. resp. 17. mieste s výkonmi 23,10; 23,12 a 23,13s. Samuel Beladič však ukázal svoju rýchlosť aj v najkratšom šprinte. Bodné mu o vlások ušlo, ale za výkon 11,26 a tohtosezónne maximum sa rozhodne hanbiť nemusí. V miernom protivetre a v druhom rozbehu na 100m spoločne s Adamom Závackým na 200m zabehli najkvalitnejšie časy spomedzi našich šprintérov.
Víťaz z 1. kola AL na 1500m Peter Kováč a Matúš Babulík absolvovali v Banskej Bystrici beh na 800m. Matúš si v novom osobnom rekorde 1:56,18 dobehol pre 5. miesto a hneď za ním sa umiestnil Peter Kováč s časom 1:56,38.

V druhom kole atletickej ligy sa ženské družstvo AO TJ Slávia STU Bratislava umiestnilo na 4. mieste so ziskom 86 bodov. Muži skončili na 5. priečke so 75 bodmi a v celkovom hodnotení sú obe naše družstvá piate. Tretie kolo AL sa uskutoční 21. júla v Dubnici nad Váhom.

Poradie po 2. kole AL - muži: 1. ŠK ŠOG Nitra 13 hl. bodov (342,5 pomocných bodov), 2. AC Stavbár Nitra 13 (297,5), 3. Slávia UK Bratislava 10 (256), 4. ŠK Dukla o. z. B. Bystrica 8 (231,5), 5. Slávia STU Bratislava 6 (169), 6. Slávia TU Košice 4 (125,5), 7. AK Spartak Dubnica 2 (34).

Poradie po 2. kole AL - ženy: 1. ŠK Dukla o. z. B. Bystrica 13 hl. boodv (354,5 pomocných bodov), 2. ŠK ŠOG Nitra 13 (324,5), 3. AK Spartak Dubnica 9 (227), 4. Slávia UK Bratislava 7 (182), 5. Slávia STU Bratislava 7 (179), 86, 6.Tatran Spišská Nová Ves 5 (139), 7. Slávia ŠG Trenčín 2 (99).