Simonka Butkovská a Matúš Babulík akademickými majstrami SR, Viktoriya Nikolenko prekonala rekord mítingu

• Napísal: Andrej Sárközi

V sobotu 16. júna sa kompletná slovensá atletická špička usilovala o významné výkony na 34. ročníku Memoriálu Tomáša Babiaka a akademických majstrovstvách Slovenska. Tuzemský atletický štadión Slávie STU Bratislava na Mladej Garde poňal hneď tie nazvučnejšie mená slovenskej atletiky na čele s Jánom Volkom, Ivetou Putalovou či Patrikom Žeňúchom. Svoj prvý ostrý štart po takmer 16-mesačnej pauze absolvoval aj prekážkar a víťaz Svetovej univerziády 2013 Martin Kučera.

O kvalitou nabité behy nebola núdza a výkony tomu jasne zodpovedajú. O rekord mítingu sa postaral Ján Volko, ktorý prekonal vlastný rekord na 100m z minulého roka (2017-10,35) tréningovým behom za 10,30. Ukrajinka Viktoriya Nikolenko, hosťujúca pretekárka vo farbách Slávie STU Bratislava, prekonala rekord mítingu v behu na 800m skvelým výkonom 02:07,81, a tak dokázala predstihnúť rekord Češky Kateřiny Hálovej z roku 2015 o takmer celé tri sekundy. Tretí a zároveň aj posledný rekord zabehla štafeta žien SZU Banská Bystrica na 4x100m v zložení Kuštárová, Malatincová, Flosníková a Tomková - 49,06 (2017-49,43).
Veľmi dobrý beh predviedla ešte len 13-ročná Tereza Čorejová (Slávia STU BA), zverenkyňa trénera Igora Gavenčiaka. Tá sa zapísala do historických tabuliek najlepším slovenským výkonom na 60m prekážok v kategórii mladších žiačok - 9,26! Tereza absolvovala aj beh na 150m starších žiačok. Výkon 20,34 bol zároveň aj novým osobným rekordom tejto talentovanej pretekárky.

Simonka Butkovská a Matúš Babulík akademickí majstri SR, Kristína Martinusová tretia!

Ideálne poveternostné podmienky v kombinácii s poctivou drinou a talentom našich pretekárov priniesli vysnívané víťazstvá a skvelé osobné rekordy. Akademickými majstrami SR, rezprezentanti atletického oddielu Slávia STU Bratislava, sa stali Simonka Butkovská a Matúš Babulík. Simonka v skoku do výška atakovala výkon 165cm a získala zlatú medailu. Čerstvá maturantka Spojenej školy Tilgnerovej v Bratislave bola najmladšou pretekárkou v prvej trojke ocenených. Matúš získal titul akademického majstra SR v behu na 400m absolútnym osobným rekordom 51,40. V ..B” behu skončil tretí, ale ako najlepší Slovák, keďže sa umiestnil hneď za dvoma Slovincami z Ljubljany.
Tretie miesto a bronzovú medialu akademických majstrovstiev SR získala v diaľke Kristína Martinusová. Pretekárka slovenskej Technickej univerzity v Bratislave dokázala skočiť v poslednom šiestom pokuse nový osobný rekord 566cm s ideálnym vetrom do chrbta +1,2m/s.

Osobné rekordy a ďalšie hodnotné výkony

Maroš Lúža, pretekár trénera Tomáša Benka, zabehol hneď dva osobné rekordy. Beh na 400m absolvoval za solídnych 50,50 a takmer atakoval hranicu pod 50 sekúnd. Najkratší šprint Maroš zabehol za 11,44 s bezchybným vetrom do chrbta +1,1m/s, ale jeho tréningový sparing-partner Jakub Ďurdina dokázal zaútočiť na ešte lepší čas - 11,35. Na 100m sa naskytol ešte jeden zaujímavý rezultát. Výkon 11,26 zabehnutý Pavlom Hlúbikom nezostal nepovšimnutý. Po nepríjemných zraneniach sa náš šprintér vrátil do atletického kolotoča hodnotným a rozhodne dôležitým výkonom. Peter Kováč bol odhodlaný ukázať svoj potenciál v behu na 800m. A to sa mu veru aj podarilo, keď sa v 1. behu umiestnil na štvrtej pozícii so skvelým osobným rekordom 1:55,29.

Memoriál T. Babiaka pre Patrika Žeňúcha

V hode oštepom zvíťazil člen Slávie TU Košice Patrik Žeňúch výkonom 75,31m z piatej série. Hlavnú disciplínu pretekov venovanú pamiatke Tomáša Babiaka vyhral už štvrtýkrát (2013, 2015, 2016, 2018). Preteky na atletickom štadióne Centra akademického športu STU v Bratislave dopadli podľa presvedčení na výbornú. Všetkým pretekárom gratulujeme a už teraz sa tešíme na ďalší ročník mítingu.