27. ročník Memoriálu Tomáša Babiaka na Mladej Garde priniesol zaujímavé výkony

  • Napísal: Braňo Droščák

 

 

Posledný diel atletického seriálu Grand Prix Slovakia, ktorý je neoficiálnou atletickou extraligou na Slovensku, sa konal na štadióne profesora Pavla Gleska na Mladej Garde pod názvom Memoriál Tomáša Babiaka. Míting ako pocta niekdajšiemu viacnásobnému československému rekordérovi v hode oštepom, oslávil už 27. rok svojej existencie a usporiadatelia z domácej Slávie STU Bratislava vopred avizovali príchod viacerých zvučných atletických mien zo Slovenska i zo zahraničia.

Jedným zo šlágrov dňa mal byť istotne interný súboj dvoch skokaniek do diaľky Jany Velďákovej a Renáty Medgyesovej (obe Dukla Banská Bystrica), ktoré sa počas sezóny neúspešne pokúšali splniť limit na súčasne prebiehajúce majstrovstvá sveta v juhokórejskom meste Dägu. Pripomeňme, že za základným kvalifikačným limitom 665 cm zaostala Medgyesová len o centimeter a Velďáková ho pre zmenu o centimeter prekonala, ale až týždeň po uzavretí nominácie. Obe elitné slovenské skokanky tak pocítili krutú stránku tohto športového odvetvia na vlastnej koži.

J. Velďákovej druhý najdlhší pokus v sezóne

V nedeľu v Bratislave vládlo príjemné slnečné počasie. Velďáková i Medgyesová sa do bojov pustili s plnou vervou a po druhej sérii okupovali obe zhodne prvú priečku. V prvom pokuse totiž zaznamenali 635 cm a v druhom slede prešľap. Jana Velďáková bojovala s odrazovou doskou potom až do piatej série, v ktorej jej skvele vyšiel odraz a rozhodcovia ohlásili výkon 664 cm . Bol to jej druhý najdlhší pokus tejto sezóny. Renáta Medgyesová si taktiež najdlhší skok nechala na poslednú sériu, v ktorej zaznamenala 650 cm . Víťazka Jana Velďáková potom s úsmevom komentovala priamo na štadióne svoj výkon: „Skákalo sa veľmi dobre, počasie bolo ideálne a z výsledku mám veľkú radosť. Už som sa vyrovnala s tým, že na majstrovstvách sveta budem chýbať, hoci keď som čítala výsledkovú listinu súťaže diaľkarok v Dägu, uvedomila som si, že s takými výkonmi, aké som predviedla nedávno v Slovinsku alebo teraz v Bratislave, by som figurovala v užšom finále. Škoda, život však ide ďalej.\" Výkony oboch našich slovenských skokaniek boli ozdobou 27. ročníka Memoriálu Tomáša Babiaka. Už pred súťažou žien sa v skokanskom sektore predstavili muži. Zvíťazil slovenský reprezentant Jaroslav Dobrovodský z bratislavskej Slávie UK, ktorý zvádzal tvrdý súboj s českým diaľkarom Štěpánom Wagnerom. Výsledok bol napokon veľmi tesný, obaja pretekári totiž dosiahli zhodný najlepší skok v piatej sérii hodnotou 762 cm . O víťazovi musel rozhodnúť podľa pravidiel druhý najdlhší pokus. Táto skutočnosť zahrala do karát bratislavskému skokanovi Dobrovodskému, ktorý už v treťom pokuse doletel na úroveň 760 cm , kým Wagnerov druhý najlepší pokus meral 753 cm .

Nad prekážkami americký Slovinec LaRue

V bežeckých disciplínach sa očakával najmä štart naturalizovaného Slovinca, pôvodom Američana Brenta LaRua na 400 metrov prekážok. LaRue, ktorý disponuje osobným rekordom 49,77 s, sa dostal do jasného vedenia už po vybiehaní z prvej zákruty, kde zlikvidoval hendikepy na svojich najväčších súperov. Na druhej pozícii sa držal Ukrajinec Sergej Borodin behajúci za domácu Sláviu STU Bratislava. LaRue mal v cieli takmer o sekundu slabší čas, ako je hodnota jeho osobného rekordu, no aj tak predviedol kvalitný beh nad prekážkami. Borodin finišoval druhý časom 52,84 s, najrýchlejším Slovákom v cieli bol Martin Kučera z Vitalu Bratislava (54,10 s).

Pelikánovo sólo na 1500 m pod 3:50 min

Usporiadateľom sa pred mítingom ospravedlnil najväčší kandidát na prvenstvá v disciplínach 100 a 200 metrov, Lukáš Milo z Vítkovíc. Víťazom týchto šprintérskych dištancií sa tak stal Jozef Švondrk zo Spartaka Dubnica nad Váhom ( 100 m - 10,76 s, vietor +0,9 m/s, 200 m - 21,82 s, vietor +1,5 m/s). V behu na 110 m prekážok zvíťazil podľa očakávania semifinalista majstrovstiev Európy do 23 rokov Viliam Papšo časom 14,52 s (vietor +1,3 m/s). Kvalitný výkon mohli diváci sledovať v behu na 1500 metrov , kde sa stretli opäť Jozef Pelikán (Inter Bratislava) a Jaroslav Szabo (Akademik TU Košice). Obaja predviedli v tejto bežeckej disciplíne pekný súboj začiatkom júla na majstrovstvách SR v Novom Meste nad Váhom s lepším koncom pre Pelikána a niečo podobné sa očakávalo aj teraz. Prvý okruh udával tempo Szabo, no v druhom kole šiel do vedenia Pelikán, ktorý si kontroloval svoj náskok a v závere ešte efektne vystupňoval tempo. V cieli mu namerali čas 3:49,27 min, Szabo dobehol druhý v čase 3:54,84 min. V rovnakej disciplíne možno spomenúť výkon žiačky Viktórie Malčekovej z AKM Zvolen, ktorá v záverečných sto metroch predstihla Luciu Janečkovú z Nových Zámkov (5:00,81 min) i Slovinku Soňu Negerovú (4:56,95 min) a vylepšila si osobný rekord na 4:56,00 min.

V ženskej výške tri pokusy na 190 cm

Vynikajúce výkony mohli diváci sledovať v sektore skoku do výšky. Okrem slovenských výškariek v čele s majsterkou republiky Ivetou Srnkovou zo Slávie STU Bratislava tu štartovala dvojica viedenských skokaniek - Rakúšanka Monika Gollnerová a ruska Jekaterina Kuntsevičová. Obe pretekárky už v kariére pokorili 190 cm a istotne mali atakovať výšku nad úrovňou 180 cm . Najlepšími Slovenkami sa stali Iveta Srnková a Andrea Ďurošová (Univerzita Banská Bystrica), ktoré sa podelili o tretie miesto, keď prekonali 165 cm a na výške 170 cm už neboli úspešné. Tam, kde slovenské skokanky skončili, viedenské začínali. Gollnerová i Kuntsevičová si prvé pokusy nechali až na výške 170 cm a obe ju s prehľadom zdolali. Prvé zaváhanie Kuntsevičovej na výške 182 cm predznamenalo jej koniec, keďže nebola úspešná ani v ďalších dvoch pokusoch. Monika Gollnerová potom raz opravovala na 185 cm a publikum na Mladej Garde roztlieskala úspešným prvým pokusom aj na výške 188 cm . Rozhodcovia jej potom nastavili stojany na 190 cm a napriek veľmi nádejnému pokusu v prvej sérii už Gollnerová úspešná nebola. S Bratislavou sa rozlúčila s výkonom 188 cm a jej výkon patril taktiež k ozdobám pretekov.

Benákovci opäť vládli oštepu

Technické disciplíny hrali v nedeľu na Mladej Garde prím. Vo vrhu guľou sa predstavil piaty muž zo svetovej univerziády Daniel Vanek (Slávia Trnava), ktorý rozhodol o svojom víťazstve prvým meraným pokusom v druhej sérii ( 18,94 m ). Hod oštepom mužov, teda memoriálovú disciplínu na počesť Tomáša Babiaka, mal taktiež medzinárodnú úroveň, no najväčších favoritov bolo treba hľadať v bratskej dvojici zo Slovenska, Martinovi a Andrejovi Benákovcoch. Starší Martin (Dukla Banská Bystrica) zahájil svoje úspešné ťaženie v druhej sérii hodom dlhým 74,51 m . Jeho brat Andrej, hájaci farby Slávie ŠŠ Trenčín, sa v prvých pokusoch hľadal, no v piatom pokuse odhodil náčinie ďaleko za  hranicu 70 metrov. Na zmeranie nečakal len Andrej Benák, ale celé štartové pole oštepárov, ktoré počas súťaže fantasticky spolupracovalo a navzájom si dopomáhalo k lepším výkonom. Keď rozhodca ohlásil 73,82 m , zaplavili skokanský sektor potlesk a uznanie. Andrej Benák totiž utvoril nový národný juniorský rekord ( 73,82 m ). Andrej je slovenským rekordérom už z dorasteneckej kategórie (výkon 67,02 m ), doterajší juniorský rekord Jána Garaja ( 73,04 m ) vylepšil o 78 cm. „Pekné preteky a skvelé podmienky a dobrá forma sa dnes podpísali pod môj výkon. Priznám sa, že útok na juniorský slovenský rekord som plánoval, len som sa trochu obával bolesti v chrbte, ktorá sa z času na čas ozve,\" referoval dojmy tesne po súťaži Andrej Benák. Víťazom Memoriálu Tomáša Babiaka sa stal Martin Benák, ktorý do posledného pokusu dal všetko svoje úsilie a poslal oštep tam kam patrí - za 77 metrovú hranicu ( 77,05 m ). A to bola zároveň aj symbolická  bodka za skvelými pretekmi, o ktoré sa postarala najmä trojica funkcionárov domácej Slávie STU Bratislava Zdeněk Národa (riaditeľ pretekov),  Viliam Lendel (hlavný rozhodca a manažér) a Branislav Droščák (technický riaditeľ a manažér).

Ústami organizátorov na záver: „Išlo o skvelé atletické divadlo, ktoré mohla zase Bratislava od čias famóznej PTS-ky vidieť. Preto veríme, že v nastúpenom trende budeme pokračovať aj v ďalších ročníkoch, na ktoré Vás už teraz ako pretekárov tak aj divákov srdečne pozývame \".